Yavru Kedi Bakımı

Evcil bir pet hayvanı sahiplenmek oldukça büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluğun maddi ve manevi şartları düşünülmeden karar verilmemelidir. Ailemizin tüm fertlerinin de onayı ile ve tüm koşulları sağlayabildiğimizde bir pet sahiplenilmesi akıldan çıkarılmamalıdır. Onun sadece sevilecek bir canlı olarak değil aynı zamanda hastalanabileceği, sağlık giderleri olacağı özel mamalara ve aşılara ihtiyaç duyacağı yalnız biz istediğimizde değil her ihtiyaç duyduğunda ilgi ve alaka göstermemiz gerekliliği ve daha bir çok ihtiyacı olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Kedi İçin Tek oda prensibi

Bir bebek kedi sahiplendiğinizde onu ilk eve getirdiğinizde öncelikle onu tek bir odaya yerleştirmenizi öneririz. Bebek kediler başlangıçta biraz çekingen olabilirler. Eşyaların arkasına saklanabilirler. Bu noktada ona biraz rahat bırakmak gerekir. Zorla yakalamaya çalışmak, kucakta tutmaya çalışmak onu daha çok ürküteceği için sizden daha çok kaçmasına sebep olacaktır. Tek oda prensibi hem onu daha rahat bulmanıza yardımcı olacak hem de daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. Yeni odasına ve size alıştığında kumunun yerini de ona gösterdikten sonra evi açık hale getirebilirsiniz.

Kediler nerdeyse doğuştan tuvalet eğitimine sahiptir diyebiliriz. Tuvalet eğitimi verilmesine çoğu zaman gerek kalmaz. Evinize ilk getirdiğinizde bile çoğunluğu kumunu kullanacaktır. Tek oda prensibi burada da bize yardımcı olacaktır. Yer değişikliğine bağlı olarak biraz gergin olan kedi bebeğimiz görme alanı içindeki kum alanına çok daha rahat adapte olacaktır. Alışma sürecinden sonra ise kum kabı nereye isteniyorsa götürülebilir. Fakat çok sık değişiklik yapmamak gerekir ve de değişiklik yapıldıktan sonra kabın yeri kesinlikle kediciğe gösterilmelidir. Kabı taşıdıktan sonra kedinizi yanına götürüp hatta içine koyarak yerini göstermelisiniz.

Kediler malesef köpekler gibi tamamen evcilleştirilmiş türlerden değildir. Bu sebeple daha çok iç güdüleriyle hareket ederler. Köpeklerin aksine eğitime yatkın da değillerdir. Genel anlamda canları ne isterse onu yaparlar diyebiliriz. Bu sebeple ona birşeyler öğretme çabalarınız karşılıksız kalırsa sakın üzülmeyin. Bebeklik aşamasında çok hareketli olacakları için kendilerine zarar verecek şeylerden uzak tutmaya özen gösterin. Örneğin; kablolar, ısıtıcılar, ütü, hertürlü devrilebilecek eşya vb.

Daha ayrıntılı tavsiyeler ve de bebeklik aşılamaları ile ilgili gerekenleri yapmak için bir veteriner kliniğini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Bundan sonrası ise bol bol sevgi, kucaklaşma …

Cevap Bırakın